ГІПНОТЕРАПІЯ: ЩО ЦЕ І ЯК ВОНА ПРАЦЮЄ

Що таке гіпнотерапія?

Гіпнотерапія — це терапевтичний метод, що поєднує гіпноз та клінічну терапію для подолання різноманітних психічних і фізичних проблем. Вона застосовується для зменшення стресу, боротьби з тривожними розладами, підвищення впевненості у собі, покращення відносин з іншими, усунення хронічного болю, лікування безсоння, а також для відмови від куріння, зменшення надмірної ваги та усунення інших проблем.
Гіпноз — це стан глибокої зосередженості та підвищеної сприйнятливості, подібний до медитації, але з більшою концентрацією уваги. У цьому стані мозок змінює свою активність, що дозволяє йому сприймати нові ідеї та пропозиції більш відкрито та ефективно. Це сприяє формуванню нових нейронних зв'язків, які допомагають змінити звичні способи мислення та поведінки.

Для чого використовують гіпнотерапію?

Гіпнотерапія поступово стала частиною сучасної медицини і використовується професійними терапевтами для лікування різних захворювань. Існують навіть випадки застосування гіпнотерапії під час хірургічних втручань для обезболення замість традиційної анестезії.
Наукові дослідження підтверджують такі основні ефективні напрями для використання гіпнотерапії:
● Зменшення стресу і подолання тривожності● Покращення сну● Зниження хронічного болю● Підвищення впевненості у собі● Контроль ваги● Відмова від куріння● Покращення відносин з іншими людьми● Підвищення продуктивності та концентрації уваги.

Як гіпнотерапія впливає на роботу мозку?

Гіпнотерапія базується на здатності мозку змінювати свою активність під час гіпнотичного стану. Це дозволяє впливати на підсвідомість, яка стає більш сприйнятливою до корисних пропозицій, ідей та установок, що спрямовані на вирішення певної проблеми, наприклад, відчуття хронічного болю або залежності від куріння. У стані глибокого розслаблення мозок легше сприймає терапевтичні пропозиції, підсилює їх вплив і починає діяти відповідно до них.
Дослідження з використанням нейровізуалізації показали, що під час гіпнозу активізуються конкретні ділянки мозку, відповідальні за:
● Розслаблення та зосередженість● Підвищену сприйнятливість до пропозицій та більшу відкритість до змін● Покращений зв'язок між тілом і розумом● Здатність до відсторонення від проблеми.
Гіпноз використовує ці ефекти для того, щоб змінити сприйняття симптомів проблемного стану та їх причин. Це допомагає не лише зменшити неприємні відчутя, але й сформувати нові нейронні зв’язки, які дозволяють по-новому сприймати різні ситуації та власні емоції.
Зазвичай, виділяють 3 основні етапи гіпнотерапії:
1. Індукція: Перехід у стан глибокої розслабленості та фокусу через спеціальні техніки.2. Візуалізація: Використання образів та метафор для формування позитивних змін.3. Пропозиції: Використання позитивних установок, спрямованих на подолання проблеми.
Простіше кажучи, під час сеансу ви закриваєте очі, а терапевт за допомогою спеціальних підказок та візуалізацій допомагає вам увійти у стан розслаблення та зосередженості. У цьому стані терапевт дає вам пропозиції для подолання проблеми та покращення якості життя.

Illustration

Відчуття під час гіпнотерапії: міфи та реальність

Існує багато міфів про гіпнотерапію. Зокрема, що людина може втратити контроль над собою або виконувати неприродні дії. Насправді гіпнотерапія нагадує стан глибокої концентрації, як під час читання книги чи перегляду захоплюючого фільму. У такому стані зовнішній світ ніби зникає, а ваша увага цілком зосереджена на тому, що ви читаєте або дивитеся.
Багато людей описують гіпноз як стан, подібний до легкого сну або замріяності. Ви можете відчувати, що час ніби зупиняється, а думки стають спокійнішими. У такому розслабленому стані ваш розум стає більш відкритим для сприйняття позитивних установок та нових моделей поведінки, які відповідають вашим цілям.
Це дає можливість ефективніше впливати на підсвідомість та закріплювати потрібні зміни. Важливо пам'ятати, що гіпноз не є маніпуляцією, і ви не зробите нічого проти своєї волі. Під час гіпнотерапії ви не втрачаєте контроль над собою. Навпаки, ви отримуєте більше контролю, працюючи зі своєю підсвідомістю, щоб переналаштувати мозок і створити нові нейронні зв’язки.
Кожна людина відчуває гіпноз по-своєму, тому неможливо точно передбачити, як саме ви будете почуватися під час сеансу. Якщо ви не досягаєте дуже глибокого розслаблення, це не привід для хвилювань, тому що гіпнотерапія може бути корисною навіть у такому випадку. Корисні установки та нові ідеї будуть поступово вкорінюватися у вашій свідомості і підсвідомості.
Не всі люди однаково сприйнятливі до гіпнозу. Дослідження показують, що більшість людей мають середній рівень гіпнабельності, і лише незначна частина демонструє дуже високу здатність до занурення у гіпнотичний стан.

Вартість гіпнотерапії

Ціна залежить від країни проживання, досвіду терапевта та типу проблеми. Зазвичай одна сесія гіпнотерапії може коштувати понад $100.
Альтернативою особистій гіпнотерапії є гіпнотичні аудіопрограми в записі, що дозволяють отримати всі переваги сеансів гіпнозу, не виходячи з дому. На сайті громадської організації «Назустріч собі» ви можете безкоштовно отримати доступ до гіпнотерапевтичних сеансів, що допоможуть вам подолати такі проблеми, як:
● Залежність від куріння● Тривожність та стрес● Невпевненість у собі.
Дослідження показують, що терапевтичні аудіопрограми в записі можуть бути такими ж ефективними, як і особисті сеанси. Така гіпнотерапія не лише коштує менше, але й дозволяє уникнути довгого очікування сеансу та витрат часу на дорогу. За допомогою аудіозаписів ви можете практикувати гіпнотерапію у будь-яких зручних для вас умовах, зберігаючи повний контроль над процесом.

Висновок

Гіпнотерапія пройшла довгий шлях розвитку, отримала підтвердження численними науковими дослідженнями і сьогодні широко застосовується для вирішення різних станів та проблем зі здоров’ям. Вона дозволяє не лише подолати певні фізичні та психічні проблеми, а й покращити загальну якість життя, підвищуючи стійкість до стресу та формуючи нові позитивні звички.